Hibe Detayı

Erasmus+ SSS EPALE (Yetişkin Öğrenimi Elektronik Platformu)

EPALE olarak bilinen Avrupa’da Yetişkin Öğrenimi için Elektronik Platformu, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen yeni bir network aracıdır. Platform AB’nin, Avrupa’da yüksek nitelikli yetişkin eğitimini desteklemek için geliştirilmiştir. Platform, yetişkin eğitimi ile ilgili öğretmenler, eğitimciler ve gönüllülerle birlikte politika yapıcılar, araştırmacılar ve akademisyenlere açık bir platformdur.

Avrupa’da yetişkin eğitimi alanında öncelikli bir alan açmayı amaçlayan EPALE, bir dizi farklı unsur taşımaktadır. Platform; interaktif ağlar, kullanıcılara Avrupa’daki diğer kişilerle iletişim kurma, tartışmalara katılma ve iyi uygulamaların değişimi gibi imkanlar, Avrupa ve ulusal düzeydeki etkinlikleri içeren takvimler ile de kullanıcılara profesyonel gelişim fırsatları konusunda güncel bilgiler sunmaktadır. Haberler ve yetişkin eğitimi alanının önde gelen uzmanlarınca yazılan önemli makalelerin yayınlanması, yetişkin eğitimindeki en son politikaların ve tartışmaların EPALE kullanıcıları için ulaşılabilir olmasını sağlamaktadır.

EPALE çok dillidir. Böylece, herhangi bir program ülkesindeki kullanıcılar sitenin tamamından ve çeşitli kaynaklarından yararlanabilirler. Site, açık üyelik şeklinde yapılandırıldığından kullanıcılar, Avrupa düzeyindeki başka yetişkin eğitimi profesyonelleri, uygulayacıları ve gönüllüleri ile iletişim kurma imkanına sahiptirler.

EPALE Avrupa Komsiyonu tarafından desteklenmekte ve Yürütme Ajansı (Executive Agency) tarafından yönetilmektedir.